Katarzyna Solga

Rafał Chmielewski

Wspieramy kancelarie prawne w zdobywaniu wspaniałego Świata. Robimy to już od kilkunastu lat. Współtworzymy web.lex Bookkeeping - Najwygodniejszą Księgowość Prawniczą.
[Więcej >>>]

Księgowość prawnicza

ZUS w kancelarii prawnej

Rafał Chmielewski18 stycznia 2021Komentarze (0)

Nie da się w tym kraju prowadzić działalności gospodarczej – legalnej działalności gospodarczej – bez ZUSu. Czy to dobrze, czy źle, to już zostawiamy Twojej ocenie. Każdy ma swoje zdanie na ten temat i my też mamy różne. 🙂

Ale skoro obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne spoczywa na Tobie (i na nas też), to warto wiedzieć, jakie ulgi przysługją początkującemu przedsiębiorcy, w tym oczywiście też raczkującej kancelarii prawnej.

Na szczęście nasz niezwsze-racjonalny ustawodawca wyposażył nas w klika ulg zusowskich. Oto one:

  • ZUS na start
  • Mały ZUS
  • Mały ZUS Plus

Prawdę mówiąc, jeśli nie korzystasz z pomocy biura księgowego (np. Najwygodniejszej Księgowości Prawniczej), powinieneś je znać już w momencie składania wniosku o wpis do CEIDG. Dlatego, że wypełniając ten wniosek zobaczysz pola wyboru odpowiedniego formularza ZUS (jeśli chcesz skorzystać z Ulgi na start – wybierz formularz ZZA – ale nie pytaj nas, skąd taka nazwa tego formularza :)).

Mała, ale niezwykle istotna uwaga jeszcze:

Zwolnienie z opłacania składki na ubezpieczenie społeczne nie zwolni Cię z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od tego ubezpieczenia nie ma żadnych ulg. Zapamietaj to, gdyż wielu przedsiębiorców myśli, że skoro nie płacą ZUSu to znaczy, że nie muszą zapłacić niczego.

Przyjrzyjmy się wszystkim ulgom w ZUS dla prawnika po kolei:

ZUS na start w kancelarii prawnej

Ulga na start to:

zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych sześć pełnych miesięcy prowadzenia działalności.

Możesz z niej skorzystać jeśli wcześniej nie prowadziłeś działalności gospodarczej przez co najmniej 60 miesięcy, a także jeśli wcześniej nie wykonywałeś pracy na rzecz tego samego pracodawcy, dla którego dalej zamierzasz wykonywać swoje obowiązki.

Aby skorzystać z tej ulgi powinieneś złożyć formularz ZUS ZZA (można to zrobić od razu wypełniając zgłoszenie do CEIDG). Podczas rejestracji musisz podać odpowiedni kodu tytułu ubezpieczenia – 05 40.

Wspomniany formularz (ZUS ZZA) możesz także złożyć osobiście w placówce ZUS. Nie musisz robić tego online. Ale masz na to 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Kolejna ważna uwaga:

Składkę ZUS opłaca się za cały miesiąc z dołu. Zatem jeśli rozpoczniesz działalność 1 stycznia, składkę będziesz musiał zapłacić w lutym, do 10 lutego. Ale – i tu jest podpowiedź – jeśli działalność rozpoczniesz 2 stycznia, przedłużysz sobie ulgę na start o cały miesiąc, ponieważ ulga przysługuje przez pełnych 6 miesięcy. Jeśli pierwszy miesiąc nie jest pełny, opłacasz za niego składkę, ale nie liczy się do ulgi .

Więcej na temat Ulgi na start znajdziesz na stronach rządowych>>

Mały ZUS – mały kłopot

A zatem przez pierwsze 6  pełnych miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma taki gest, że pozwoli Ci nie płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Na szczęście ten gest ma nieco dłuższy wymiar.

Co prawda ZUS nie zwalnia z kolejnych miesięcy całkowicie z obowiązku opłacania składek, ale przynajmniej w części. I to przez całe 2 lata!

Mały ZUS polega na tym, że przez pełne 24 miesiące możesz płacić składkę na ubezpieczenie społeczne od obniżonej podstawy. Obniżona podstawa nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. W 2021 roku jest to 30% z 2800 zł, czyli 840 zł.

Mały ZUS przysługuje po spełnieniu określonych warunków. Po pierwsze – nie prowadzisz lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś innej pozarolniczej działalności. A po druge – nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowałeś lub pracowałaś na etacie i wykonywałeś lub wykonywałaś czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Więcej na temat Małego ZUSu znajdziesz oczywiście na stronach naszego Rządu>>

Mały ZUS Plus w kancelarii po 30 miesiącach

Na szczęście nasz ustawodawca przewidział jeszcze jedną ulgę po okresie zakończenia Ulgi na start oraz Małego ZUSu. Jest to Mały ZUS Plus.

Nie każdy może jednak z tej ulgi skorzystać. Możesz to zrobić, jeśli nie przekroczyłeś określonej kwoty przychodów w poprzednim roku podatkowym. Chodzi o kwotę 120.000 zł.

Ulga ta przysługuje Ci przez kolejnych 36 miesięcy, ale – uwaga – wliczasz do tego okres korzystania z Małego ZUSu.

W jakiej wysokości zapłacisz składkę na ZUS? To zależy od Twojego średniego dochodu (nie przychodu!) za zeszły rok. Aby ustalić podstawę wymiaru składki pomnóż średni miesięczny dochód z tytułu prowadzenia swojej kancelarii przez 0,5. i następnie porównaj otrzymany wynik z kwotą równą 30% minimalnego wynagrodzenia i kwotą równą 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Podstawa składki, jaką zadeklarujesz, musi mieścić się między tymi dwoma wartościami. Jeśli otrzymałeś wynik niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia, obowiązuje cię najniższa podstawa wymiaru składek w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia.

Istotna uwaga:

ZUS będzie chciał sprawdzić Twoje rozliczenia podatkowe, aby ustalić, czy nie naginasz rzeczywistości. Przede wszystkim po zgłoszeniu się do Małego ZUS Plus musisz przekazać informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie, formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. ZUS może też rządać od Ciebie dokumentów ad hoc, na których okazanie masz 14 dni. Nie jest łatwo ….

Więcej na temat ulgi Mały ZUS Plus na stronie tutaj>>

Konsekwencje korzystania
z ulg w zapłacie składek na ZUS

Nie ma nic za darmo na tym świecie – na pewno to wiesz. Tak samo w przypadku, kiedy korzystasz z ulg w zapłacie składek na ubezpieczenie społeczne niesie to za sobą określone konsekwencje. A w zasadzie jedną konsekwencję.

Jest nią niższe świadczenie emerytalne.

Oczywiście rodzi się pytanie: o ile Twoja emerytura będzie niższa? Czy będzie to różnica 1000 zł, czy 50 zł?

Problem jest taki, że nikt tego nie wie. Być może warto zrezygnować z ulg, aby potem mieć wyższą emeryturę? A może wręcz przeciwnie – warto z ulg skorzystać, a zaoszczędzoną kwotę wykorzystać na oszczędności emerytalne we własnym zakresie?

My Ci tego nie powiemy. Ale powiemy, że na swoją emeryturę z pewnością zawsze warto oszczędzać. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Najwięcej zysku przynoszą złotówki, które najdłużej na siebie pracują.

Dwie uwagi na koniec:

Bez względu na ulgę w zapłacie ZUS, składkę zdrowotną płacisz zawsze i w pełnej wysokości. W roku 2021 wynosi ona 381,81 zł.

Wszystko, co napisaliśmy powyżej, to w zasadzie tylko informacje poglądowe. A do tego zmieniające się w czasie. Sugerujemy Ci zatem skorzystanie z pomocy doświadczonej księgowej, abyś nie tracił czasu na próbę zrozumienia systemu nazewnictwa formularzy ZUS, zapamiętania swoich terminów, a także prawidłowego wypełniania swoich obowiązków. Lepiej zrobisz zajmując się swoją kancelarią i jej rozwojem. A ZUS zostaw na przykład prawniczej księgowej w web.lex Bookkeeping.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez web.lex Bookkeeping sp. z o.o. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: