Katarzyna Solga

Rafał Chmielewski

Wspieramy kancelarie prawne w zdobywaniu wspaniałego Świata. Robimy to już od kilkunastu lat. Współtworzymy web.lex Bookkeeping - Najwygodniejszą Księgowość Prawniczą.
[Więcej >>>]

Księgowość prawnicza

Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności prawniczej

Rafał Chmielewski12 grudnia 2020Komentarze (0)

Na temat pieniędzy funkcjonuje w obiegu wiele ludowych porzekadeł. Z tych najpopularniejszych wymienić można na przykład to, że pieniądze szczęścia nie dają.

Nie nam osądzać, czy owa wiekowa mądrość jest prawdziwa, czy fałszywa. Bez wątpienia jednak bez pieniędzy nie tylko trudno cokolwiek osiągnąć, ale nawet żyć.

Pieniądze są niezbędne w każdej dziedzinie życia bez wyjątku, a tym bardziej w działalności gospodarczej. Im jest ich więcej, w szczególności na początku, tym lepiej.

Po prostu. 

Ile potrzebujesz pieniędzy na początek

Dobra wiadomość jest taka, że tak naprawdę nie potrzebujesz ich wiele. W rzeczy samej nie potrzebujesz w zasadzie ani złotówki, aby zarejestrować swoją działalność gospodarczą.

Jeśli zakładając własną kancelarię masz już klientów, albo wiesz, że za moment ich będziesz miał, to możesz śmiało ruszać w świat bez grosza w kieszeni.

Oboje znamy prawników, którzy bez żadnej promocji, bez profesjonalnej poczty e-mail, bez biznesowej wiedzy świetnie sobie radzą na prawniczym rynku. Zatem jest to jak najbardziej możliwe.

Dotyczy to jednak niewielkiej liczby osób i w takich sytuacjach sukces jest zwykle, choć nie zawsze, dziełem przypadku. Jeśli nie chcesz, aby Twoim życiem rządził łut szczęścia, zdecydowanie warto zadać sobie pytanie: ile złotych potrzebuję na start oraz skąd te pieniądze mogę wziąć. 

Skąd możesz wziąć pieniądze na rozpoczęcie prowadzenia prawniczego biznesu?

Oprócz własnych oszczędności możesz na przykład udać się po pożyczkę do swoich bliskich, po kredyt do banku, po dotację z urzędu pracy, albo dotację unijną. Możliwości jest wiele. 

Własne oszczędności

Jasną rzeczą jest, że kapitał początkowy może pochodzić z Twoich własnych środków pieniężnych – oszczędności.

Podstawową zaletą tego rodzaju finansowania jest to, że prowadzenia biznesu nie zaczynasz z pożyczką, leasingiem czy kredytem na głowie. Własna firma-kancelaria, jak całe życie zresztą, to ryzykowna przygoda, w szczególności na początku, dlatego znacznie bezpieczniej jest zaczynać bez zadłużenia.

W początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej będziesz miał wiele rzeczy na głowie i z pewnością lepiej skupić się w tym okresie na rozwoju, niż na martwieniu się o to, jak zdobyć pieniądze na kolejną ratę tytułem spłaty zadłużenia.

Tym bardziej, że musisz wziąć pod uwagę jeszcze swoje obecne zadłużenie (kredyty mieszkaniowe) i stałe koszty (czynsze, abonamenty, itp.), które też są przecież obciążeniem i wpływają na podejmowane przez Ciebie decyzje.

Z tych powodów lepiej jest zaczynać bez zwiększenia obciążeń finansowych.

Kolejną zaletą wykorzystania własnych oszczędności jest to, że nie wydajesz swoich pieniędzy bez sensu. Nie trwonisz ich na rzeczy, które nie dają Ci istotnej wartości (jak to się często dzieje, kiedy fundusze na rozwój firmy pochodzą z dotacji czy pożyczki).

Jak to się mówi: każdą złotówkę oglądasz dwa razy, zanim ją wydasz.

Ograniczanie zbędnych wydatków jest bez wątpienia właściwym podejściem do przedsiębiorczości jako takiej. Inną korzyścią budowania kancelarii z własnych środków jest to, że jesteś całkowicie niezależny, a za powodzenie swojego prawniczego biznesu odpowiadasz wyłącznie przed sobą samym. 

A może pożyczka do rodziny i znajomych?

Jeśli zaś nie masz zgromadzonych pieniędzy, albo masz, ale w stopniu niewystarczającym, możesz pomyśleć o pożyczce od swojej rodziny, znajomych czy przyjaciół.

Osobiście nie polecamy Ci jednak takiego rozwiązania (ze względu na to, że pieniądze w prosty sposób mogą zniszczyć wszelkie dobre relacje) poza jednym wyjątkiem: kiedy wśród tej grupy osób znajduje się ktoś, kto ma doświadczenie biznesowe i wykładając pieniądze na założenie i rozwój Twojej kancelarii udzieli Ci kilku cennych rad, do których Ty się mniej lub bardziej zastosujesz.

Taka osoba może być bardzo dobrym doradcą i sama będzie pilnowała tego, żeby Twój biznes prawniczy się rozwijał, a być może nawet realnie Ci pomoże (np. w promocji wśród swoich znajomych).

Jeśli rady tej osoby zawiodą, to przynajmniej nie będzie ona miała do Ciebie żalu, że nie możesz oddać jej pożyczonych pieniędzy.

Na marginesie tylko przypominamy, że w przypadku pożyczki pieniężnej istnieje konieczność odprowadzenia do fiskusa podatku PCC, a obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na Tobie. 

A może jednak kredyt bankowy
na rozpoczęcie działalności?

Bywają jednak i takie sytuacje, kiedy kredyt bankowy na rozpoczęcie działalności gospodarczej może się okazać najwłaściwszym rozwiązaniem.

Dla niektórych osób będzie to z pewnością czynnik motywujący do działania (chociaż oczywiście lepiej jest, aby motywacja do aktywności zawodowej pochodziła z Twojego wnętrza).

Być może skala prowadzonej przez Ciebie działalności będzie od razu spora i własne oszczędności zdecydowanie Ci nie wystarczą.

Możesz bowiem potrzebować ładnie zaprojektowanego biura, odpowiedniego sprzętu i osób do pomocy. A może zwyczajnie jesteś już doświadczonym biznesowo prawnikiem i masz uzasadnione przypuszczenia, że powiedzie Ci się Twoja nowa kancelaria.

A może też – wbrew temu, co powiedzieliśmy wcześniej – nie chcesz uszczuplać swoich oszczędności, które w pocie czoła gromadziłeś przez ostatnie kilka lat. Te pieniądze mogą stanowić idealne zabezpieczenie dla banku i obniżyć oprocentowanie udzielonego Ci kredytu.

Kredyt na rozpoczęcie działalności jest w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem – czasem nawet jedynym dostępnym, jeśli nie możesz starać się o dotację.

Na szczęście kapitalizm wyposażył rynek w konkurencję między bankami, dlatego dzisiaj prześcigają się one w korzyściach oferowanych warunków kredytowych dla przedsiębiorców. Zanim podejmiesz decyzję odnośnie tego, z której oferty skorzystać, warto je ze sobą porównać.

W sieci znajdziesz zresztą porównywarki kredytów dla przedsiębiorców.

W wielu bankach dzisiaj wystarczy złożyć wniosek o udzielenie kredytu za pośrednictwem internetu i można spokojnie czekać na kontakt od bankowego doradcy. Jest to zatem bardzo wygodne.

Pamiętaj o tym, że bank na pewno będzie potrzebował zabezpieczenia swojej wierzytelności, co może utrudnić pozyskanie kapitału z tego źródła.

W tym kontekście warto jeszcze – jednym zdaniem dosłownie – wspomnieć o pożyczce dla początkujących firm udzielanej przez BGK, pod nazwą Pierwszy biznes – Wsparcie w Starcie. 

Dotacja z urzędu pracy – możliwe, że najlepsza

Innym – bardzo popularnym wśród prawników – i dość atrakcyjnym sposobem na pozyskanie funduszy na założenie i rozwód swojej własnej kancelarii są dotacje z urzędu pracy.

Ich przeogromną zaletą jest to, że są one bezzwrotne. Wadą zaś to, że nie każdy może się o nie ubiegać – należy spełnić szereg określonych warunków (np. być osobą zarejestrowaną, jako bezrobotna, oraz przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadzić działalności gospodarczej).

Kwota dotacji wynosi na dzień dzisiejszy (2021 rok) kilkanaście tysięcy złotych.

Ważna jest informacja, że wspomniane warunki przyznania dotacji, jak też jej wysokość, różnią się w zależności od regionu i lokalnego poziomu bezrobocia.

Wynika to z faktu, że dotacje na działalność gospodarczą są formą walki z bezrobociem, dlatego jego stan w danym regionie kraju wpływa na warunki i wysokość dotacji.

Jak ubiegać się o dotację?

Przyznanie dotacji odbywa się na podstawie umowy z urzędem pracy. Wcześniej jednak musisz w tym celu złożyć stosowny wniosek.

Uwzględniając go urząd nie wymaga wkładu własnego, ani biznesplanu, ale wszelkie fakty, które udowodnią, że poważnie podchodzisz do swojej przyszłej firmy, bez wątpienia wpływają na większe szanse pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku.

A dodać trzeba, że z racji ograniczonych środków nie każdy wniosek rozpatrywany jest zgodnie z życzeniem przyszłego przedsiębiorcy, dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

Warto też wiedzieć, że w przypadku naruszenia warunków umowy z urzędem będzie on zmierzał do jej zerwania. W takiej sytuacji możesz być zmuszony do zwrotu dotacji.

Z tych powodów urząd może żądać dodatkowo zabezpieczenia swojego ewentualnego roszczenia. Jeśli urząd rozpatrzy Twój wniosek pozytywnie (czas oczekiwania to około 30 dni), to najpierw Cię o tym poinformuje, a następnie zaprosi na podpisanie umowy i przeleje przyznane Ci środki finansowe.

Uwaga – dopiero teraz będziesz mógł złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a więc formalnie zarejestrować swoją kancelarię. 

To jednak jeszcze nie koniec Twojej przygody z urzędem pracy. W jakiś sposób musi on przecież sprawdzić, czy swoją dotację wykorzystałeś zgodnie z umową. W związku z tym będziesz zobowiązany do udowodnienia tego faktu, w tym między innymi przedstawiając dokumenty potwierdzające określone wydatki w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od dnia zarejestrowania działalności.

Ewentualne naruszenie warunków umowy powoduje konieczność zwrotu dotacji wraz z odsetkami ustawowymi.

Ważne – od dotacji z urzędu pracy nie płacisz podatku dochodowego. Ważne secundo – jeśli środki dotacji pochodzą nie z funduszy unijnych, ale z Funduszu Pracy, zakup urządzeń (o ile nie są to środki trwałe) jest kosztem podatkowym!

Dotacja ze środków Unii Europejskiej

Dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie oferują jednak wyłącznie urzędy pracy. Odpowiednią ofertę znajdziesz także w ramach programów wsparcia UE.

W chwili, kiedy piszemy te słowa, funkcjonuje na przykład Program Wiedza Edukacja Rozwój, 1.1, 1.2, 1.3, dzięki któremu możesz otrzymać około 20 tys. złotych na założenie swojej pierwszej firmy. Więcej informacji na temat unijnego wsparcia uzyskasz przede wszystkim w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, a także w Twoim urzędzie pracy.

Nie wiemy oczywiście jakie możliwości finansowania początków Twojej kancelarii obowiązują w chwili, w której czytasz te słowa. Być może dokładnie takie same jak wyżej, a może nieco, lub też zupełnie inne.

Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest zajrzenie na stronę biznes.gov.pl i wyszukanie frazy „dofinansowanie na start firmy”, gdzie znajdziesz aktualne informacje na ten temat. 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez web.lex Bookkeeping sp. z o.o. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Następny wpis: