Katarzyna Solga

Rafał Chmielewski

Wspieramy kancelarie prawne w zdobywaniu wspaniałego Świata. Robimy to już od kilkunastu lat. Współtworzymy web.lex Bookkeeping - Najwygodniejszą Księgowość Prawniczą.
[Więcej >>>]

Księgowość prawnicza

ePUAP i Profil Zaufany w kancelarii prawnej

Rafał Chmielewski10 listopada 2020Komentarze (0)

Zanim złożysz swój wniosek o wpis do CEIDG powinieneś założyć sobie profil w systemie ePUAP, oraz Profil Zaufany. Oczywiście nie musisz tego robić i wpis do CEIDG załatwić w urzędzie gminy, ale … po co? Wygodniej i bezpieczniej jest to zrobić znad swojego biurka.

Jeśli miałeś – tak, nie bójmy się tego słowa – szczęście żyć w latach przed 1989 rokiem, to pewnie pamiętasz długie kolejki po kawę, kiełbasę, czy papier toaletowy. Obecnie takie kolejki są już rzadkością, ale zdarzają się w urzędach, na poczcie i latem w punkcie poboru opłat na A2.

I zawsze są irytujące…

ePUAP

Jednak naszym zdaniem w XXI wieku zdecydowanie nie ma sensu tracić czasu na stanie w ogonkach. Dlatego warto założyć sobie rodzaj urzędowego konta (ePUAP) za pomocą którego sprawnie, bezpiecznie, bezpłatnie i w dowolnym momencie załatwisz wiele najważniejszych spraw administracyjnych, w tym zarejestrujesz swoją kancelarię, przez internet.

Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. I od tego kroku proponujemy Ci rozpocząć rejestrację Twojej kancelarii.

Założenie konta na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (czyli w ePUAP) jest banalnie proste i zajmie Ci minutę na stronie: epuap.gov.pl

Profil Zaufany

Kolejny krok w opanowaniu urzędowej cyfryzacji to tzw. Profil Zaufany. Na stronach rządowych napisano, że jest to:

potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. (…) Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

Uwaga: Profil Zaufany, umożliwia złożenie tzw. podpisu zaufanego, którym elektronicznie potwierdzisz (uwierzytelnisz) dokumenty, składane do różnych urzędów przez ePUAP (i nie tylko, bo np. także w systemie S24, PUE ZUS czy CEIDG).

Podpis zaufany jest czymś na kształt kwalifikowanego podpisu elektronicznego, chociaż oczywiście nim nie jest.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany założysz w dwojaki sposób. Przez internet, korzystając ze swojego konta bankowego, jeśli Twój bank (który Twoją tożsamość przecież już wcześniej potwierdził) taką usługę udostępnia. Albo za pośrednictwem tzw. punktu potwierdzającego w stosownym urzędzie administracji publicznej (np. ZUS, urząd skarbowy, urząd gminy, itp.).

W tej sytuacji wniosek o założenie Profilu Zaufanego wysyłasz przez internet, kiedy rejestrujesz w nim konto, natomiast swoje dane potwierdzasz osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym.

Pracownik punktu potwierdzającego poprosi cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie. Na wizytę we wspomnianym punkcie masz 14 dni od chwili złożenia wniosku przez internet.

Którą z opcji założenia Profilu Zaufanego wybrać?

Założenie Profilu Zaufanego za pomocą banku jest zdecydowanie prostsze. Jednak tkwi w tym pewien istotny szkopuł.

Otóż w trakcie operacji zakładania Profilu banki niejako zmuszają do założenia dodatkowego profilu w usłudze MojeID. Ta usługa zaś jest komercyjnym projektem instytucji bankowych w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., która to nasze dane osobowe przetwarza łącznie z partnerami, czyli firmami ubezpieczeniowymi, telekomami, placówkami medycznymi itd.

Jeśli nie masz nic przeciw temu, aby Twoje dane osobowe (łącznie z numerem PESEL) były mnożone na serwerach nie wiadomo gdzie i dla kogo, wybierz założenie Profilu Zaufanego za pomocą swojego banku.

Ponadto, podpisywanie dokumentów jest potem bardziej utrudnione i wymaga dodatkowego logowania do usługi MojeID.

Jeśli natomiast nie korzystasz z pośrednictwa banku, wówczas Twoje dane osobowe przetwarzane są przez Centralny Ośrodek Informatyki podległy Ministrowi Cyfryzacji. W tym przypadku także podpisywanie dokumentów podpisem zaufanym jest znacznie prostsze.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez web.lex Bookkeeping sp. z o.o. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

Następny wpis: